Jak ubierać dziecko jesienią i zimą?
Bez względu na porę roku, dziecko powinno przebywać na dworze przynajmniej 2 godziny dziennie. Dlaczego? Aby dopisywał mu apetyt i zwiększała się odporność. Bo zgodnie ze słowami piosenki, kto się hartuje, nigdy nie choruje. A oto kilka sprawdzonych wskazówek:
1. Po nowe ubrania dla dziecka proszę iść razem z dzieckiem.
Jeśli dziecko „samo coś sobie kupi”, to na pewno potem chętniej założy. Nic nie sprawia malcowi tyle radości, co podejmowanie samodzielnych decyzji — szczególnie w kwestii stroju!
2. Najlepsze są ubrania wykonane z naturalnych, „oddychających” tkanin, np. bawełny.
Sprawdzaj, czy odzież malca nie ma sztywnych metek, które mogłyby podrażniać skórę. Zwracaj szczególną uwagę na rajstopki, by nie były z „gryzącej” tkaniny. Nie mogą być także sztywne (pamiętaj, żeby do płukania dodawać płyn zmiękczający).
3. Starajcie się Państwo ubierać dziecko na cebulkę.
tzn. zakładaj kilka warstw cienkich ubrań (np. podkoszulek na ramiączkach, lekka bluzka z długim rękawem, kamizelka i rozpinana bluza). Dzięki temu w każdej chwili można dziecku coś zdjąć lub założyć, w zależności od tego, czy jest mu za ciepło czy za zimno.
4. Ubrania malucha powinny być proste w obsłudze.
tzn. buty na rzepy, bluzy na zatrzaski lub zamek błyskawiczny, sweterki wciągane przez głowę. Dziecko będzie przecież będzie też samo się ubierało lub rozbierało w żłobku czy przedszkolu.
5. Na sezon jesienno-zimowy lepsze są ubrania nieco za duże.
– wtedy dokładnie otulają ciało dziecka. Dlatego zakładając dziecku podkoszulek, proszę zwrócić uwagę, czy jest wystarczająco długi. Nie powinien mu wychodzić ze spodni lub spódnicy podczas kucania, schylania się, itp.
Jesienna czapka i szalik dla dziecka
Małe dzieci dzielą się na dwie grupy. Jedne uwielbiają chodzić w czapce, szaliku i rękawiczkach (same proszą o ich założenie przed wyjściem), a drugie wpadają w histerię a sam ich widok. Warto jednak zaopatrzyć w nie każdego malucha, ponieważ to przez głowę ucieka większość ciepła z organizmu człowieka. A jak wiadomo, organizm wychłodzony jest najbardziej podatny na choroby.
Szalikiem może dodatkowo osłaniać usta dziecka, dzięki czemu będzie go chronił przed wirusami.
Pamiętaj jednak, żeby nie popadać w skrajności. Nie przegrzej dziecka! Nie zakładaj mu na siłę szalika i rękawiczek, jeżeli za oknem widzisz piękną, słoneczną złotą jesień (przed wyjściem z domu jednak zerknij na termometr).
Dziecięca bluza na jesień
Wspomniana wcześniej złota jesień potrafi być bardzo zmienna. Może się okazać, że na jesienne podróże do żłobka nie będziesz musiała zakładać dziecku kurtki. Wystarczająca może być ciepła bluza lub sweter. Jesienią idealnie sprawdzą się bluzy na suwak, które można rozsuwać (częściowo lub w całości) przy szybkich zmianach temperatur. Pamiętaj, żeby weryfikować ciepłotę ciała malucha. Po dotarciu na miejsce sprawdź jego kark, plecy i policzki. Jeżeli będą zbyt gorące, to następnym razem przy podobnej pogodzie, ubierz dziecko lżej. Jeśli będzie spocone, to je przebierz lub poproś o to opiekunkę w żłobku.